Elleriniz Neden Her Zaman Soğuk – Raynauds Olarak Bilinen Şok Edici Hastalık

Sık sık parmaklarınızın uyuştuğunu, elinizde ağrı ve sık sık buzlanma hissinin olduğunu fark ederseniz, Cleveland Clinic bunun kan akışı eksikliğinden kaynaklanabileceğini söylüyor. Soğuk havalarda bu normal bir bedensel tepkidir. Bu aynı zamanda ateş sırasında, özellikle çocuklarda standart bir tepkidir. Bir çocuğun vücudu bir virüsle savaştığında enfeksiyona kan taşınır ve bu da ekstremitelerin soğumasına neden olabilir. Ancak bazı durumlarda tepki normal değildir.

Raynaud Sendromu Nedir?
Sıklıkla üşüme hissi, tiroid sorunları ve anemi gibi birçok farklı sorundan kaynaklanabilir. Ancak bunun yalnızca ellerinizde veya ayaklarınızda olduğunu fark ederseniz Raynaud sendromu olarak bilinen bir fenomen olabilir. Bu sendromda ellerinizdeki kan damarları normalden daha fazla daralır, bu da oksijen ve kan akışını kısıtlar.
Ayrıca tırnak yatağının altında mavi bir renk görebilirsiniz ve diğer insanlar parmaklarının beyazlaştığını ve uyuştuğunu fark edebilir. Eller yeniden dolaşıma girdiğinde, genellikle yakıcı bir sıcaklık hissederler ve parlak kırmızı bir tona dönerler. Diğer durumlarda dizlere, buruna veya ayak parmaklarına daha az kan dolaşır ve bu durum hastalar için de sorunlu bir alan olabilir.

Raynaud Hastalığı Tedavisi
Raynaud hastalığının tedavisinde öncelikle hastalığın primer mi yoksa sekonder raynaud fenomeni mi olduğu sorusunun cevabı araştırılmalıdır. Romatizmal hastalık gibi başka hastalıkların eşlik ettiği reynaud fenomeninde bu hastalıkla birlikte gerekli değerlendirmelerin yapılmasının ardından en uygun tedavi seçenekleri belirlenmelidir.

Raynaud hastalığının tedavisinde sıcak su kullanma, soğuk havada eldiven kullanma gibi soğuktan koruyucu tedbirler alınarak koruma sağlanabilir. İlaç kullanımı, reynaud hastalığının tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Raynaud hastalığı bazen çok basit bir ilaç tedavisi ile geçebileceği gibi, uzun vadede devam eden bu hastalıkta tedavi; torakal sempatektomi denilen göğüs iç yan kısmından minik bir yerden girilerek yapılan sempatik zincirin, yani damarların parmak damarların büzüşmesini sağlayan sempatik sinir sistemi aktivitesinin ortadan kaldırılmasına dayanır. Bu tedavide hasta çok rahatlar ve geçmişteki şikayetleri kaybolduğu gibi elleri aşırı ısınmaya bile başlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x